Web Yazılım

 

Kurumsal web tasarımlarında ürün ve hizmet öncelikli firmaların ihtiyacına en uygun ,o siteye özel web yazılım projeleri hazırlamaktadır. Öncelikle ihtiyacınızın belirlenerek gereksiz, fonksiyonel olmayan detaylardan arındırılmış, google arama motoruna uyumlu yazılımlar yapıyoruz. Amacımız içeriğe uygun, kolay kullanılan yazılım projeleri yapmaktır.Google Webmaster (Web Yönetici Araçları) kullanılarak sitenizde arama trafiğinin kontrolü,hataların düzeltilmesi ve sitemap oluşturulup google uyumlu hale getirmekteyiz.

İnternet Öncesi Zaman Cetveli

İnsanoğlu yaklaşık bir milyon yıldır bu gezegende yaşamını sürdürüyor . İnternetin ise çok kısa bir geçmişi var. Ama öyle görünüyor ki yakın bir gelecekte “İnternet olmasa ne yapardık ?” diyecek hale geleceğiz . İnternet , insanoğlunun tarih boyunca edindiği bilginin kayda geçtiği en geniş kaynaktır . İnternet çok sayıda insanın kafa patlatıp , denemeler yapıp , ter döküp , çenelerini çalıştırması neticesinde uzun bir süreçte ortaya çıkmıştır . Sonunda herşey öyle bir hal aldıki , insanoğlunun binlerce yıldır edinip biriktirdiği ve giderek de büyümeye devam eden bilgi yığını artık kontrol edilemez ve erişilemez bir hal aldı . Bir takım zeki adamlar bu kadar geniş bir bilgi dağarcığının nasıl depolanıp , istendiği anda kolayca temin edilebileceği ve insanlığın faydasına nasıl kullanılabileceği konusunda kafa yormaya başladılar . İşte bu zeki adamlardan ilk ele alacağımız kişi ; Siberuzay süperstarı : Vannevar Bush (1890 – 1974) Matematikçi , bilim adamı . 1945 de “Düşünelim ki…” başlıklı bir makale yazdı . Bu makalede , insanoğlunun o güne dek birikmiş olan milyonarca bilgi demeti arasından ihtiyacı olanı edinebilmesi , bu bilgileri depolayabilmesi ve yaşadığı dünyayı daha iyi anlamak amacıyla bunları birbiriyle ilişkilendirebilmesi için , bilimi daha iyi nasıl kullanabileceği konusundaki düşüncelerini anlattı . “Memex” adını verdiği bir bilgi makinası hayal etmişti . Bir izleme ekranı , klavyesi , seçme tuşları , kumanda kolları bulunan ve mikrofilm üzerine depolanmış sürüyle bilgiyi izlemeye yarayacak olan bir masa olacaktı . Vannevar aslında bu makineyi inşa etmeye hiç girişmedi zira , bu sadece onun geleceğe yönelik bir hayalinden , bir tahmininden öte bir şey değildi . İnternetin tasarlanmasındaki tek amaç , yeni bulunan onca bilginin gerektiğinde erişilip kullanılmak üzere depolanması değildi . Vannevar bu ünlü vizyonunu “Düşünelim ki …” makalesinde yazdığı sıralarda dünya tarihinin bilinen en büyük savaşı henüz yeni yeni dinmeye başlamıştı .

1962 Paul Baran adında bir bilgisayar mühendisi , sonradan “paket değiş tokuşu “ olarak tanınan bir fikir geliştirdi . Bu fikir , dijital mesajların , diğer bilgisayarlara gönderilmesini çok kolaylaştıran parçalara bölme yöntemiydi . 1969 Yüksek hızla bağlı dört “yumrulu” bilgisayar sistemi kuruldu . Buna ARPAnet adı verildi . İlk defa iki bilgisayar arasında elektronik mesaj gönderildi . ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ARPA adlı kurum, ARPANET adlı bir bilgisayar ağı kurdu. Amaç, herhangi bir nükleer savaş durumunda hiç kesintiye uğramayacak bir iletişim mekanizması geliştirmekti. 1976 İngiltere Kraliçesi ilk iletisini gönderdi . 1981 Bilgisayar firması IBM ilk kişisel bilgisayarı satışa sundu . 1980’lerin ortaları , bağlı bilgisayarlar ağı bir salgın gibi yayıldı . Üniversiteleri ve bilimsel araştırma laboratuvarlarını birbirine bağlıyordu . İnternet olarak bahsedilmeye başlandı .

Muhteşem Word Wide Web

Siberuzay süper starlarından biri olan Dough ENGELBART , bilgisayar kullanıcılarının bilgisayar ekranlarında izledikleri bilgilere daha kolay müdahale edebilmelerini sağlayacak bir gereç üzerinde çalışıyordu . Bu müdahale , ir imlecin ekranda hareket ettirilerek , nereye müdahale edilmek isteniyorsa oraya sürüklenmesi ile oluyordu . Siberuzay süperstarı Tim Bernes-Lee Oxfordda Fizik ve Elektronik okudu . Sonunda çalışmak için İsviçre Cenevrede bulunan CERN ( Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi) ’ e gitti. Tim işini kolaylaştıracak ve hafızanın yerini tutacak dediği bir bilgisayar programı yazdı .Tim’in ana fikri , dünyanın dört bir köşesindeki ; kolaylıkla erişebilecekleri ; bilgilerini , fikirlerini ve beyin dalgalarını paylaşabilecekleri tek bir küresel bilgi uzayı inşa etmekti . İşte böylelikle , HTML (Hyper Text Mark-up Language Hiper Metin İşaret Dili ) diye isimlendirdiği yeni bir bilgisayar dili icat etti. HTML Web’in evrensel dili haline geldi ve oraya metinler , müzikler ve resimler koymak için kullanıldı . • Türkiye’de ilk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlandı. • Kullanıcı sayısı, bilgisayar sayısı, web sitesi sayısı INTERNET’TE ARAŞTIRMA YAPMAK KOLAYDIR, HERKES YAPABİLİR. ZOR OLAN ARADIĞIN BİLGİYE ULAŞMAKTIR.

İçerik ve görsel unsurları güçlü, ziyaretçisini sıkmayan , kullanışlı ve kolay anlaşılır olmalıdır.

İnternet Kullanırken Karşılaşılan Zorluklar

  • Internet’te yayınlanan bilgilerin veya alıntı yapılan kaynağın güvenirliği ve doğruluğu açısından bazı kaygılar vardır; çünkü web üzerinde yayınlanan bilgiler için herhangi bir denetim mekanizması yoktur.
  • Bilgiye erişilen Internet adresi veya bilgi içeriği, sık sık değişebilmektedir. Ziyaret edilen bir sayfa ikinci kez ziyaret edilmek istendiğinde sayfanın adresinin değiştiği, yayından kaldırıldığı ya da başka bir ortamda yayınlanmaya başlandığı gerçeği ile karşılaşılabilir.
  • İnternet üzerinde hemen herkes istediği bilgiyi sunabilmektedir. Bu nedenle, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmek için bilgi kaynağının yetkinliği ve yazarın deneyimi büyük önem taşımaktadır.
  • Okullardaki teknik donanım yetersizliği, zaman kısıtlığı, öğretmenlerin bilgilerinin kısıtlı olması, Internet’in eğitim öğretim sürecinde bir araç olarak kullanılmasını engeller.
  • İnternet üzerinde, bazı durumlarda saldırgan ve karalayıcı yayınlara rastlanabilir. Bu tarz kötü kullanımlar, iletişimin istenmeyen bir hâl almasına neden olabilir.
  • Doğruluk ve kesinlik
  • Yazarların belirtilmesi
  • Hedeflerin belirtilmesi
  • Bilgilerin güncel tutulması
  • Bilgilerin doğru olarak görüntülenebilmesi

Web Yazılım

Ürünlerinizi online çok kolay satabilirsiniz